2012 környékén, a roppant ígéretes Nuke földbe állásakor a zenekar motorja, Sípos András úgy gondolta, hogy van még benne szufla és mondanivaló. Egy nagyon hosszú és komplex építkezés során ebből lett a Dead Gray, ami egy grunge/postgrunge supergroupként írható le. A banda 2021-ben tette le névjegyét a négy számos név nélküli EP formájában, most pedig a nocTurné keretében egy országos turnén mutatkoznak be a SONYA és a Tiansen társaságában. Megkésett, de éppen újra aktuális lemezismertetőnk.
Az ismert hazai rock -és metalzenészeket felvonultató projekt, a Dead Gray három tagja:Sipos András – gitár (Scary Guyz, ex-Nuke, ex-Strong Deformity, ex-Red Swamp turnégitáros), Bánfalvi Sanyi – dob (Magma Rise, ex-Neck Sprain), Guoth Zalán – basszusgitár (Scary Guyz, ex-Nuke, ex-Vulgar Display of Cover) voltak. Az elmúlt négy évben történtek változások. A csapat januárban a Dürer kertes bulijukon a Sipos András, Bánfalvi Sanyi, Áldott Andris (mogul), és László Gergő (Dungaree) felállásban állt színpadra ami valószínűleg a nocTurné állomásain is így lesz. A felvételek idején négyszámos bemutatkozó EP-jük mindegyik dalában másik énekes szerepelt, ők: Farkas Balázs (The Royal Freak Out, Autopilot), Mári Péter „PT” (Mad Robots, ex-Vulgar Display of Cover), Áron András „Apey” (Lazarvs, ex-Neck Sprain), Székely Marci (Tulpa, Superunknowns).
A koncerteket viszont értelemszerűen már egy énekessel nyomja le a banda. A koncertprogram érdekes lehet, hiszen a jelenleg „papíron” négy számmal bíró banda 2025-re ígérte a teljes nagylemezét, így feltételezhető, hogy vannak már olyan dalok, amelyek készen vannak, de nem kerültek rögzítésre és/vagy kiadásra – a toursetlist így valószínűleg a korábbiakhoz képest tartalmazhat újdonságokat és meglepetéseket.
Az állomások:
Április 18. Debrecen /Nagyerdei Víztorony
Április 19. Székesfehérvár /Nyolcas Műhely
Május 2. Dunaújváros /Kaptár
Május 9. Pécs /Várárok
Május 23. Szeged /Városi Rock Klub
De lássuk, mi az ami biztosan várható: a négy számos EP dalaira jellemző, hogy komplexek: 3-6 perces hosszal bírnak, és megjelennek bennük a ’90-es és 2000-es évek fémzenei hatásai, de úgy, hogy András, mint fő dalszerző a saját szűrőjén ezeket átengedte, és egységes egésszé forrasztotta azokat. Ha egy szóval kellene leírni ezt a produkciót, akkor nem zenei stílusleírásokat használnék, hanem annyit írnék: önazonos.
Az persze nem véletlen, hogy a hazai grunge „öregek” mind pajzsukra emelték ezt a bandát már az első hallásra: legelső sorban a ’90-es évek elveszett generációjának borongós rockzenéje érezhető itt leginkább, de bőven megjelenik a Metallica-féle iskola, és a nu metal/modern metál modernebb műfaji jellemzői, hangulatai is fellelhetőek.
Az EP – és a Dead Gray produkció – első dala a Revive, amely egy kifejezetten triolázós és cinezős tempós metál alapra épül, de az énektémában nem lehet nem felismerni az Alice In Chains karakteres vokáltémáinak erőteljes hatását. A Suicide RD szintén ezt a vonalat idézi, de itt már inkább a későbbi postgrunge éra bandái – mint például a Three days Grrace vagy a Silverchair – ugranak be a hallgatónak. A Hide In The Water szintén AiC hatás, Áron Andris vendégéneklésével lehetne egy korai Lazarvs (pardon, Apey & The Pea) tétel is. Ez a vontatott depresszió minden ilyen típusú hanghordozón kötelező elem, legalább egy nótában. A Getting Empty egy kicsit tempósabb és felszabadultabb, de – elsősorban Székely Marci vendégeskedésének köszönhetően – akarva akaratlanul felsejlik a Soundgarden a dolog mögött.
Összességében, aki az elmúlt 30 évben hallgatott valamilyen stílusú gitárzenét, és valamelyik trend vagy zsáner a szívéhez közel áll, az szinte biztosan megtalálja a számítását a Dead Gray muzsikájában. Hallgatásra, és koncerten való megtekintésre egyaránt ajánlott.