Blues és Celluloid

A modern blues megszületésének története gyakorlatilag a mai modern popzene genezise is egyben.
Az ’50-es évek fekete blues előadói szalonképessé tettek egy olyan zenét, amely  a déli államok peremhelyzetű afroamerikai lakosainak nyomorából és fájdalmából született. Egy alapvetően egyszerű, improvizatív, folk zenei hagyományból pedig megteremtődött a szalonképes blues, majd kicsit később a rock and roll, a többi pedig már történelem… Egész pontosan rock, vagy ha úgy tetszik poptörténelem.
A blues hangjára és sztárjaira először a lemeztársaságok, és vele együtt a korabeli sajtó harapott rá, később írókat is megihletett, sőt ihlet a mai napig, és néhány évtizedes késéssel ugyan, de nem maradhatott ki a XX. század média világának legdinamikusabban fejlődő ága, a film sem. A blues műfaj nagyjait megörökítő filmek toplistája (szubjektíven).

  1. Blues Brothers és Blues Brothers 2000

1980-ban készült John Landis rendezésében a Blues Brothers című zenés vígjáték. A történet fiktív, tele olyan elemekkel és fordulatokkal, amelyek a sztereotípiák szerint egy blues zenész életéhez hozzá tatoznak. A helyszínek között börtön, árvaház, hangszerbolt és lepattant csehók tömkelege egyaránt megtalálhatóak… és persze a rendőrök a rosszfiúk, akik vegzálják a szegény és ártatlan muzsikusokat, akik persze szerethető csibészek…

A filmben a két főszereplő a kor két népszerű színésze Dan Akroyd és John Belushi, mellettük a mellékszerepeket pedig olyan zenészek alakítják, mint Ray Charles, James Brown vagy Aretha Franklin…a lista pedig korántsem teljes.
Mindamellett tehát hogy egy jól felépített,keserédes humorral fűszerezett road movieról beszélünk, a felsorolt nevekből sejthető hogy a soundtrack sem utolsó… sőt…
Érdekesség hogy a filmben szereplő zenekar (The Blues Brothers Band) a való életben is létező (létezett) formáció. Olyannyira, hogy 1997-ben a New Orleans-ban megrendezésre kerülő SuperBowl halftime showjában is ők léptek fel (csak viszonyitásként: az előtte lévő évben Diana Ross, az utána következőben pedig a Martha Reeves, a Boyz II Men, a The Temptations, Smokey Robinson és Queen Latifah közös fellépése volt terítéken).
Készült egy folytatás 1998-ban Blues Brothers 2000 címmel. Időközben John Belushi elhalálozott, így Dan Akroyd mellett a másik főszerepet John Goodman játszotta.

Ez az alkotás már kicsit utánérzés ízű, megtartották az első film jól bevált fordulatait, mint az autósüldözés és a road movie-jelleg, a sztori eredetisége viszont szenvedett némi csorbát. Ennek hiányát azonban kárpótolhatja a filmben szereplő Loisiana Gater Boys nevű formáció névsora, akik értelemszerűen a mellett, hogy szerepelnek a filmben-lévén, hogy róluk szól- nem gyenge muzsikát, szolgáltatnak a nagyérdeműnek.
Képzelje el mindenki azt a blues zenekart ahol az alábbi nevek játszanak egymás mellett: BB King, Eric Clapton, Wilson Pickett, Aretha Franklin, James Brown… és ez a lista sem teljes.
Gondolom ezek után már mindenki kíváncsi, az is, aki eddig esetleg nem látta…

2. Crossroads

Az 1986-os rendezésű Crossroads alapötletét az a blues legenda adta, miszerint Robert Johnson 1929-ben egy Mississippi állambeli keresztúton eladta a lelkét az ördögnek azért cserébe hogy jobb zenész legyen.
29 felvétel maradt utána – ezek a mai napig a blues alaptételeinek számítanak egyébként, olyan nóták mint például a Sweet Home Chicago – de a legenda szerint van egy 30-ik felvétel, amit senki sem ismer.
A filmben egy tehetséges klasszikus gitáros srác – főszerepben a kor tinisztárja Ralph Macchio, alias a Karate Kölyök – fedezi fel magának a bluest, segítségére van egy öreg blues zenész, bizonyos Willie Brown, aki maga a nagy Robert Jonhnson zenésztársa volt. Együtt indulnak útnak, hogy megkeressék a titokzatos utolsó dalt. Közben a srác megismeri a blues titkait, jobban  mondva kicsit megéli a blues életérzést.
Ami nem válik kárára, hiszen Muddy Waters óta tudjuk hogy „ A bluest könnyű játszani de nehéz érezni”. Lévén amerikai a film, és a blues zenéről szól, itt is adott a road movie jelleg. A srác és az öreg átvágnak Amerikán, számos kalandos helyzetbe keverednek, míg végül eljutnak magához az Ördöghöz, aki üzletet ajánl: gitárpárbajt kell vívni az ördög gitárosával. Akit nem más alakít, mint Steve Vai, a népszerű gitármágus.

A film zárójelenete az epikus gitárpárbaj, kedvcsinálóként:

 

3. Cadillac Records

A legjobb forgatókönyveket mindig az élet írja. A blues születésének igaz története is egy olyan érdekes és fordulatokkal teli történet amit érdemes bemutatni nagyérdeműnek.Bizonyára ezt gondolhatta Darnell Martin rendező is, aki 2008-ban Cadillac Records címmel készített játékfilmet a témáról.

Magyarországon Csillogó Fekete Lemezek címmel került forgalmazásra, kizárólag DVD formátumban. Moziban nem, vagy csak rövid ideig volt vetítve, és alapvetően sem volt egy nagy kasszasiker.
Pedig olyan élvonalbeli amerikai sztárok játsszák a főbb szerepeket, mint Adrien Brody, Jeffrey Wright vagy maga Beyoncé.
A mozi gyakorlatilag a chicagoi electric- blues születésének igaz története. Muddy Waters, Howlin’ Wolf, Etta James, Chuck Berry, Willie Dixon… és persze Leonard Chess a fehér srác aki a Chess Recordsot megalapítva felkarolta a fiatal fekete zenészeket és ezzel irányt mutatott az egész XX. századi könnyűzene fejlődésének.
Mindez az ’50-es évek Amerikájában, ahol a hidegháború, a társadalmi feszültségek, a rasszizmus, a szex, az erőszak és a kábítószer minden naposak – szóval nem mellékesen a film jóval túlmutat önmagán, én nem csak a blues (h)őskorát mutatja be, hanem egy hiteles korrajzot is ad az akkori amerikai mindennapokról.

+1. Kopaszkutya

A blues/rock robbanás nem kerülhette el a Vasfüggönyön túli országokat, így hazánkat sem. 1978-ban megalakult az ország első blues zenekara is, melynek énekese Földes László alias Hobo volt. Mivel a blueshoz mindig hozzátartozott egyfajta lázadó attitűd, sejthető volt hogy az akkor regnáló hatalom nem fog tapsikolni örömében egy ilyen formáció láttán.

A Hobo Blues Band tagjai rögös utat jártak be, míg sikeresek lettek. Egy hozzájuk hasonló fiktív zenekar történetét meséli el Szomjas György 1981-es Kopaszkutya című filmje.

A filmben a szerepeket tényleg a Hobo Blues Band tagjai alakítják, a sztori pedig kitalált ugyan, de a forgatókönyv megalkotásakor számos önéletrajzi elem „belekeveredett” a történetbe.
Az alkotás nagyon ügyesen hágja át a műfaji határokat: kicsit road movie, kicsit zenés film, kicsit kordokumentum egyszerre.
Érdekesség, hogy bár hagyták levetíteni a művet, a film zenéjéül szolgáló 12 dalt-amelyet a HBB lemezre is vett-nem engedték kiadni, így a lemez 12 év késéssel, 1993-ban jelenhetett csak meg.
Már a ’90es években felvetődött a lehetősége a film második részének elkészítése, mint ötlet, betétdalok és forgatókönyv is készült, azonban különböző nehezítő tényezőkből kifolyólag a Kopaszkutya 2 csak 2011-re készült el, ez azonban inkább dokumentumfilm/visszaemlékezés kategóriába besorolható, és korántsem érte el az első rész kultikusságát. 

 

Ez is érdekelhet

Kövess minket!

2,844RajongókTetszik
1,731KövetőKövetés
44KövetőKövetés
64KövetőKövetés
1,348FeliratkozóFeliratkozás