Elegáns fanservice mandalóri módra

Amióta megvette a Disney a Star Warst, egyfajta bukdácsolós útkeresés jellemezte az egész franchiset. Volt már eröltetet fanservice is – erről bővebben ITT – katasztrofális mozis és streaming bukás, és véleményes, de még elviselhető univerzumbővítés is. Az igazán nagy siker azonban elkerülte a messzi messzi galaxist az elmúlt bő évtizedben – az új trilógia és a spin offok tudtak pénzt termelni, de a reputációjuk nem volt jó. Az egyetlen egyöntetűen pozitív rajongói visszhangot kiváltó Star Wars tartalom a 2019-ben indult, három évadot megélt Mandalorian volt – amely így gyakorlatilag a vállán cipelte az egész Csillagok Háborúja univerzumot. Így talán kézenfekvő ötletnek tűnt, hogy ezzel a sikersztorival próbálnak a nagyvászonra visszatérni. Lássuk, hogyan sikerült ez. Minimálisan spoileres filmkritika. 

 

Igyekeztem a premier hetén eljutni a moziba, hogy minél gyorsabban megnézzem a filmet. Egyrészt azért, mert gyerekkorom óta SW fan vagyok, másrészt a mai felgyorsult social media világban az ember már akarva akaratlanul nagyon hamar spoilerekbe futhat. Ezt megelőzendő a premier hetén, szombat este már megváltottam a mozijegyemet. Persze már ilyen rövid idő alatt is eljutott hozzám pár vélemény, melyek szerint ez egy borzalmasan rossz film. Ez persze nem volt olyan intenzív és számos, hogy a véleményemet befolyásolja, vagy a kedvemet elrontsa. A moziból kijőve pedig legszívesebben elbeszélgettem volna azokkal a magukat filmkritikusnak tekintő arcokkal, hogy mégis, ti melyik mozit néztétek. Valószínűleg, nem azt amit én, szerintem ugyanis egy baromi jó újkori SW filmet rejt a Mandalorian mozis megjelenése.

A sorozat cselekménye alapvetően nem volt túlbonyolítva: a kőkemény mandalóri fejvadász Din Djarin a szupercuki mini Yodával a farzsebében össze vissza rohangál a galaxisban, és közben mindenféle küldetéseket teljesít a megbízóinak: valahova be kell jutnia, valahonnan ki kell szabadítani valakit, valakivel meg kell küzdenie stb. Ez a film pedig nem titkoltan egy negyedik évadnak készült még a fejlesztés korai szakaszában, és vélhetően ennek köszönhető, hogy ugyanezt a vibeot hozza. A film 132 perces játékideje gyakorlatiilag 4-5 mandalorian epizódot tartalmaz, ami a végén kiad egy évadnyi egybefüggő történetet. Ha létezik valahol egy vágatlan, rendezői változat, annak a hossza és történései tényleg és konkrétan kiadnának egy sorozatnyi időt. Ez az, amit sokan felrónak a filmnek hibaként – ami kissé érthetetlen –, hiszen pont ez az, ami miatt a Star Wars fanok megszerették ezeket a karaktereket. A mandalóri és Grogu épp ott folytatja a moziban, ahol a Disney a saját streaming platformján abbahagyta. És az egész épp ettől jó.

A klasszikus mozik felépítését követve kapunk egy in medias res kezdést, amelyben a főhős rögtön az alfahím szerepébe helyeződik – majd elindul egy történet, amelynek a nyitó képei a Top Gunt idézik, és adnak az egésznak egy epikusságot. Igen, létezik epikus Star Wars film Jedik és fénykardok nélkül, ennek a címe pedig az, hogy Mandalorian and Grogu. Ez az, ami nélkül a Csillagok Háborúja film nem tud működni, de Filoni átvágta ezt a gordiuszi csomót.

A fanservice direkten, és indirekten is működik: X szárnyúak, lépegetők, hatalmas szörnyek, huttok és más egzotikus lények, heroikusság, sőt, még a japán szamuráj gyökereket megidéző jelenet is akad a filmben. Nincs viszont indokolatlan Darth Vader sisak,vagy random megjelenő Luke Skywalker. A film úgy idézi meg a korábbi jeleneteket, szereplőket, történéseket, hogy egy, az SW univerzumot felületesebben ismerő néző azt se tudja, hogy a fanservice az fanservice. Van benne egyfajta finomság és elegancia, ahogyan ezeket az alkotó gárda elhelyezte a filmben a sok látványos, és egyébként jól megkoreografált jelenet közt.

Ez a fajta finomság viszont lehet hogy épp hátrány: a Star Wars ugyanis már olyan hosszú ideje nem tudott igazi áttörő sikert felmutatni, hogy már valószínűleg a generációs ugrás elvitte a rajongókat – és ez sajnos Mandóék boxoffice adatain is meglátszik.

A film még a mozikban, és bőven megéri a mozijegy árát annak, aki egy klasszikus régivonalas, a Lucas iskolát idéző moziélményre vágyik.

10/10

Ez is érdekelhet

Kövess minket!

2,844RajongókTetszik
1,731KövetőKövetés
44KövetőKövetés
64KövetőKövetés
1,348FeliratkozóFeliratkozás