A 10 legkaritatívabb rocksztár

Mire nem jó egy természeti katasztrófa? Az Egyesült Államok keleti és déli részére lecsapó Helena hurrikán óriási károkat okozott. Számos híresség, színészek, zenészek fogtak össze és kezdtek adományokat juttatni a kárvallottaknak. Ennek kapcsán jutott idő és ihlet arra, hogy átlássuk: rock and roll történetét nem csak a drog és szex okozta botrányok, hanem a zenészek karitatív akciói, nemes lelkű felajánlásai is átszövik. Az utóbbiról viszont viszonylag kevesebb szó esik, ezért érdemes egy kicsit ezt az aspektust is megvilágítani. Cikkünkben a 10 legkaritatívabb rockzenészt és/vagy együttest igyekszünk bemutatni. (a lista természetesen szubjektív, de Look To The Stars honlapján bárki rákereshet arra, hogy a kedvence mikor milyen jótétlélek volt: www.looktothestars.org

  1. Dolly Parton

A country királynője volt szinte az első, aki a Helena hurrikán áldozatainak segítségére sietett: egy millió dollárt utalt át a saját számlájáról a károsultakat segítő segélyszervezetnek, és a vállalkozásai révén még további egy millió dollárt juttatott az otthonukat elvesztő családoknak. Ezen túl még a Jolene című dalának refrénjét is átköltötte Helenára, utalva ezzel a kedves női nevet viselő, de egyáltalán nem kedves időjárási jelenségre.

A művésznő életpályájában azonban korántsem ez az első jó cselekedet: a nevéhez fűződik például az 1988 óta működő  Dollywood Foundation , amely hátrányos helyzetű gyermekek oktatását segíti. 1989-ben egy ösztöndíj programot indított a Hiwasse Collegaban. 2000-ben újra ösztöndíjprogramot írt ki Tennesseben, de ekkor már 15.000 dollárral támogatott egy-egy tehetséges diákot a nevét viselő alapítvány. 1991-ben 30.000 dollárral támogatta a amerikában őshonos sasok mentőprogramját. A U.S. Fish and Wildlife Service ezért később ki is tüntette.  2020-ban, a covid világjárvány idején a Vanderbilt University kutatócsoportját támogatta 1 millió dollárral – ez az tudományos team, amelyik végül a Moderna nevű vakcinát kifejlesztette (az egyetem orvosi kutatásait azóta is minden évben 1-1 millió dollárral támogatja). Parton ezen túl számos alkalommal lépett fel jótékonysági koncerteken, és olvasást népszerűsítő, könyvadomány program is viseli a nevét. Ennyi, és ilyen mértékű karitatív aktivitás mellett talán nem túlzás kijelenteni, hogy Dolly Parton nem csak a country, hanem a jótékonykodás királynője is.

2. Willie Nelson

Ha már a country stílus ikonjainál tartunk: Willie Nelson 1985-ben szervezte meg az első Farm Aid koncertet, amelynek célja volt hogy a vidéki farmerek életét segítse. Az év(tized)ek folyamán a kezdeményezéshez olyan előadók csatlakoztak, mint Neil Young, John Mellencamp, vagy épp Dave Matthews. A Farm Aid koncerteken keresztül 64 millió dollárt gyűjtött össze a deep america térségek lakói számára, segítve ezzel azt, hogy megtarthassák földjeiket és családi gazdaságaikat.

3. Steven Tyler (Aerosmith)

Talán fura, de az Aerosmith énekese – aki tényleg az egész életét a drugs, sex and rock and roll jegyében töltötte –  a Janie’s Fund megalapításakor a szexuális abúzus áldozataivá vált fiatal lányok ügyét karolta fel. 2020-ban az énekest is elérte a Metoo mozgalom, több nő is előkerült a múltjából, aki erőszakkal vádolta. Alapítványa akkor egy időre online elérhetővé vált, de azóta újra töretlenül működnek!

4. Dave Navarro

A gitáros anyja köztudottan erőszakos halált halt, ez pedig alapvetően befolyásolta Dave mentális állapotát. A #PutTheNailInIt kampány keretében ő maga is azoknak segít, akik traumatikus körülmények közt veszítették el családtagjukat, mint ő.
Billy Morissonnal pedig közösen hozták létre a dCommunity szervezetét, ami kifejezetten a mentális nehézségekkel küzdő zenészek, zeneipari dolgozók helyzetét hivatott segíteni. Ennek érdekében rendszeres kampányokat, jótékonysági aukciókat szerveznek, és a témát igyekeznek felszínen tartani a médiában.
Az alábbi felvétel egy GAP Jeans reklámhoz készült, nem kifejezetten karitatív céllal, de mindenképp a zenészhez kapcsolható egyik ritkaság.

5. Sir Elton John

Elton John nevének igazából elsőnek kellene lennie ezen a listán és igazából minden ehhez hasonló felsorolásban. 1992-ben, amikor sok barátját – köztük Freddie Mercuryt – vesztette el az AIDS-nek köszönhetően, létrehozta a saját nevét viselő alapítványát. Saját vagyonából, és kampányainak köszönhetően 660 millió (!!!) dollárt gyűjtött össze, és összesen 55 országban valósítottak meg vagy támogattak HIV kutató-vagy prevenciós programokat. Az előadó honlapján a Charities menüpontban nyomon követhető ez a tevékenység, sőt, aki adományozni kíván, az beléphet a THE ROCKETS klubba is. Ezen túl Mr. Rocketman kitartóan támogatja alma materét, a Royal Academy of Musicot, és egy sportnépszerűsítő kezdeményezés megalapításában is részt vett 2014-ben. Természetesen élete folyamán számos alkalommal lépett fel nemes célok érdekében, itt például a Global Citizens programban nyomott egy performancet:

6. Jon Bon Jovi

New Jersey fenegyereke 2006-ban indította el a Soul Foundationt, amelynek elsősorban a hajléktalanok étkeztetését, segítését tűzte ki céljául. Napjainkban már az USA 12 államában tevékenykedik a szervezet. Az alapítvány tartja fenn például a Soul Kitchen két éttermét is, ahol a rászorulók ingyen ehetnek, a többi vendég pedig annyit fizet, amennyit akar- így mindenki tud adakozni is, amennyit szeretne. A főnök maga is sokszor beáll dolgozni ezeken a helyeken, nem ritka, hogy ő főz, vagy felszolgál.

Jon hosszú évek óta viselt jótékonysági szolgálatát idén márciusban a MusicCares szervezete az Év Embere díj odaadományozásával ismerte el. A szervezet insta oldalán meglehetősen transzparensen számol be a napi munkájáról, akit érdekel, az ITT tudja követni.

7. Fall Out Boy

A chicagoi poppunk gárda 2007-ben dobta „piacra” az I’m Like A Lawyer With The Way I’m Always Trying To Get You Off klipjét, amelyet Uganda északi részén forgattak, direkt dokumentumfilmes stílusban….nem véletlenül. Ez volt a nyitánya a Invisible Children nevű szervezethez való csatlakozásuknak, amely Afrika középső részén élő nehéz sorsú gyerekek megsegítését tűzte a zászlajára, a FOB tagjainak vezetésével. Ott az egyik legnagyobb társadalmi probléma a gyerekkatonák kényszersorozása és kiképzése. A szervezet azóta közel 67.000 embert mozgatott meg, és több 10 millió dollár összeget gyűjtött össze a cél érdekében.

8. Linkin Park

A közelmúltban újra aktívvá váló LP karitatív tevékenységei szinte egy idősek a zenekarral. A zenekar tagjai 2005-ben létrehozták a Music for Relief jótékonysági programot is. A program elsődleges küldetése a természeti katasztrófák által sújtott közösségek megsegítése. A Music for Relief többek között támogatja az épületek helyreállítására tett kísérleteket, és segít az áldozatoknak felépülni a veszteségekből. A segítségnyújtás arra összpontosít, hogy az embereknek olyan eszközöket adjon, amelyekkel önállósulva és fenntartható módon újjáépíthetik közösségeiket. A Linkin Park által létrehozott program óta eltelt 16 év alatt a Music for Relief több mint 35 természeti katasztrófa esetén nyújtott segítséget hat különböző kontinensen, és támogatta a hosszú távú helyreállítást ezeken a területeken. A szervezet ma is aktív, a cikk írásakor is aktív kampányt folytatnak a Helena hurrikán áldozatainak megsegítésére. Az LP tagjai ezen túl 19 alkalommal álltak be jótékonysági kezdeményezések mögé, ezek zöme jellemzően a környezetvédelem témaköréhez volt társítható.

9. Metallica

Lars Ulrichékból már a South Park idején viccet csináltak, amikor arról volt szó, hogy ki mennyire veri a fogához a garast – ez viszont egyáltalán nem igaz rájuk akkor, amikor jótékony ügyekről van szó. Nekik is van egy saját alapítványuk 2017 óta, az All Within My Hands Foundation – ezen keresztül az elmúlt években 8 millió dollárt adományoztak edukációs programokra, és további 4 milliót éhezők számára. De természetesen nem csak 2017-ben gondoltak először arra, hogy tenni akarnak egy jobb világért. Már a ’80-as években is ajánlottak fel dalbevételt a Ney York Yankees baseball csapatával közös akcióban, 2007-óta pedig kifejezetten nagy figyelmet és összegeket fordítanak a Global Citizen klímaproblémákra fókuszáló kampányban való részvételre. Ennek keretében hirdették meg a saját Climate Justice Hero Challengüket, amellyel több 10.000 embert mozgattak meg. 500.000 dollárral támogatták a háború elől menekülő ukrán menekülteket, de legutóbb – Dolly Partonhoz hasonlóan- a Helen Hurricane áldozatait is segítették.

Egy saját szervezésű jótékonysági és aukciós koncertjük felvétele:

10. Tankcsapda

Hogy ne maradjunk hazai előadó nélkül sem: a debreceni rock trió számos alkalommal segített különböző ügyekben. A februárban bemutatott Partizán interjújuk például nagy port kavart, de azt talán kevesen tudják, hogy ennek a „botránynak” is volt karitatív eleme. Az élő közvetítés és a mozis bemutató  jegyáraiból befolyó összeget a Partizán és a Tankcsapda közösen az Együtt Ádin Kezét Fogva Alapítványnak ajánlotta fel, melynek célja a Duchenne izomdystrophiában szenvedő debreceni Kneifel Ádin gyógykezelésének támogatása volt.
2022-ben szintén egy súlyosan beteg kislány, Bíborka javára adtak segélykoncertet a debreceni Roncs Bárban.
2021 karácsonyán, a hagyományos év végi koncertjük előtt egy ételosztó szervezetnél önkénteskedtek.
2020-ban Rekord gyorsasággal kapkodták el a limitált kiadású Tankcsapda & Jim Beam díszdobozokat, az ebből befolyt összeget egy jelképes csekk formájában személyesen adták át Debrecen város polgármesterének.
A Jim Beam és a Tankcsapda zenekar közös jótékonysági licitje során 225 db limitált szériás, egyedi Tankcsapda & Jim Beam díszdobozt értékesítettek, hogy a bevételből a Debrecen Városi Segélyalapot támogatták.

Adtak át szentesi szegény családnak autót, karoltak fel menhelyi ügyeket: szinte minden évben tanúbizonyságot adnak segítő szándékukról.

 

Ez is érdekelhet

Kövess minket!

2,844RajongókTetszik
1,731KövetőKövetés
44KövetőKövetés
64KövetőKövetés
1,348FeliratkozóFeliratkozás