Mind a jazz, mind az elektronikus zenei műfaj ritka vendég ezen a blogon – de az olvasóközönség ízléshatárait kitágíthatjuk néha egy-egy ilyen írással is. Főleg azért, mert a LoopDoctors egy a hazai és nemzetközi mezőnyben is figyelemre méltó produkció – főleg élőben. Ahogyan a szerző az a Debreceni Bor-és Jazznapokon látta…

Romhányi Áron billentyűs és Szendőfi Péter dobos külön-külön is alapvetések a hazai jazz életben. A LoopDoctors kettőjük duója, amelyben találkozik a jazz, az elektronikus zene, a drum’n’bass, és a hip-hop világa. 2006 óta léteznek, ez idő alatt 9 lemezt jelentettek meg. Ennek köszönhetően bőven van választék egy koncertműsor összeállításakor: kizárólag saját szerzeményeket játszanak, a repertoár igen pedig már-már szélsőséges zenei skálán mozog.A formáció az elektronikát, loopokat, samplingelt hangminták használatát ötvözi a klasszikus jazz improvizatív elemeivel. Bár rengetek elektronikus alapot használnak, az extra hangzásokat leginkább akusztikus hangszereik természetes hangjainak módosításával érik el. Produkciójuk innovatív, progresszívebb -nem véletlen, hogy sok helyen a nu-jazz kifejezést használják velük kapcsolatban.

 

Bár Romhányi Áron időnként mikrofont is ragad – sőt rappel is -, azért az élő performanszok esetében sokszor vendégénekessel bővítik ki a formációt. Ebben a szerepben számos hazai és nemzetközi jazzénekes megfordult már – Varga Gergelytől a Alemay Fernandezig -, de a legutóbbi „beugrós” Gesztesi Alexandra volt, aki a hiphop betétektől a gospeléneklésig mindent meg tud csinálni – az általa képviselt határtalan muzikalitás nagyon jól rezonál a Loop doktoraival.

A Loop Doctors játszi könnyedséggel oltja a jazzt latinba, vagy a rapet bluesba – a zenéjük magával ragadó, ömlik, folyik, sodor – egy pillanatra sem válik unalmassá, mindig van egy hirtelen tempó- vagy stílusváltás, egy érdekes csavar, egy váratlan fordulat. Lemezen és élőben egyaránt csodálatosak – nem véletlen, hogy a hazai jazz színpadokon túl számos külföldi felkérésnek is eleget tesznek.

Számomra az idei Bor-és Jazznapok legjobb produkciója volt az ő koncertjük, de valószínűleg az éves TOP 10 zenei élmény közt is helyet fognak kapni. A lejátszási listámon mostantól örökös helye lesz több szerzeményüknek – aki pedig nyitott a fúziós jazz iránt, az nyugodtan ismerkedjen meg a duó életművével. Minden lemezük, időszakuk újszerűen hat, még mai füllel hallgatva is. Az idő igazolta a korai időszakukban született innovatív megközelítésű dalaikat, de az idén megjelent Assisted Discovery című anyagukkal is ezt az irányt folytatták. Bárhol kezd bele az ember az életműbe, jó belépési pont lesz…

 

Ez is érdekelhet

Kövess minket!

2,844RajongókTetszik
1,731KövetőKövetés
44KövetőKövetés
64KövetőKövetés
1,348FeliratkozóFeliratkozás