A magyar felmenőkkel (is) bíró Alanis Morisette kanadai gyereksztárként lépett először a világot jelentő deszkákra, majd alig 20 évesen ő lett a ’90-es évek egyik dühös női rockikonja. Később dívaként, anyaként, nőjogi aktivistaként -váltakozó sikerrel ugyan-de folyamatosan és mély mondanivalóval bírt a nagyérdemű felé. A hazai közönség 2005 óta nem láthatta őt, hiszen a 2020-as koncertje a pandémia miatt elmaradt. Bár nem vagyok közeli viszonyban a művésznővel, de biztos vagyok benne, hogy az idén július 21-én várható Budapest Parkos fellépés egy igazi életmű koncert, de mivel a debütáló lemeze 30 éves lesz, arról is szólnak iparági pletykák, hogy ezen lesz a fókusz. Akárhogy is, biztos, hogy ez a buli igazi érzelmi hullámvasút lesz mind az előadó, mind a közönség számára. A jegyeket már érdemes most beszerezni (link ITT), kedvcsináló cikkünk pedig alant.
Alanis Morisette tinisztárként egy szexuális abúzus és a kiégés hatására elbújt a gyerekszobába, és elkezdett egy akusztikus gitáron saját dalokat fabrikálni. A szobába egy megtört kislány ment be, de egy érett, szarkasztikus, dühös és feminista nő jött ki onnan. Az 1995-ös Jagged Little Pill album a post-grunge éra elején érkezett, a főhősnő pedig egyfajta női Kurt Cobainként égett be a MTV képernyőére tapadó tiniknek. Ami pedig erős, hogy három évtizeddel később ezek a dalok,és az előadásmód még mindig üt, legalábbis az egyik legfrissebb koncertfelvétel tanulsága szerint.
A pályafutása során az egyik legnagyobb hatással bíró kortárs zenei művésszé vált. Rendkívül kifejező zenéje, többrétű dalszövegei és szuggesztív előadásmódja óriási hírnevet, szakmai elismerést és közönségsikert hozott neki. Tíz lemeze összesen hétszeres GRAMMY-díj nyertes, többszörös platina előadásokat produkáló előadó, aki mindig a saját feje után ment, és munkássága jóval túlmutat a zenén.
A zenei karrieren túl színházi és filmes produkcióban lépett fel, illetve ezekhez is sok esetben írt zenét.
A szórakoztatáson kívül lelkes támogatója a női egyenjogúságnak – hiszen a saját karrier beindításának is ez volt az origója – , valamint a szellemi, pszichológiai és fizikai harmóniának. 2016-ban ez indukálta elindította a Conversation with Alanis Morissette című saját műsorát, amelyben beszélgetéseket folytat orvosokkal, coachokkal, terapeutákkal és művészekkel. Az adások során pszichológiai témák széles skáláját érinti.
2019. december 5-én mutatták be Jagged Little Pill musicaljét a Broadhurst Theatre-ben, a New Yorki Broadway-en.
Ugyanebben az évben jelent meg a Reasons I Drink klipje, amely a legutóbbi, nagyon feltárulkozó Such Pretty Forks on the Road című stúdióalbumát vezette fel.
Meglepő módon tavaly az adventi időszakban egy be nem jelentett karácsonyi dallal kedveskedett rajongóinak Valószínűtlen, hogy ez a júniusi koncerten elhangzik majd, de ez is része a munkásságának.
Morissette korábban már sokszor beszélt a magyar származásáról. Az énekesnő csak a húszas évei végén tudta meg, hogy édesanyja zsidó származású. Komoly családfakutatást végzett és rengeteget tudott meg a Magyarországon és a mai Ukrajna területén élő felmenőiről… többek közt azt is, mi történt két nagybátyjával, Feuerstein Györggyel és Feuerstein Sándorral, akik a holokauszt idején tűntek el. A két férfit munkaszolgálatra hívták be a második világháború alatt. Abban az időben nem lehetett tudni, hogy pontosan mi történt velük.
Később azonban a Holokauszt Világemlékközpont feljegyzéseiből kiderült, hogy Feuerstein György és Feuerstein Sándor nem élték túl a Szovjetunióban a kényszermunkát.
„Ez számomra felfoghatatlan” – mondta Morissette arról, hogy elképzelte, min mentek keresztül a rokonai. Morissette nagyapja 1956-ban úgy döntött, hogy családjával együtt elmenekül Magyarországról. Édesanyja mindössze hatéves volt, és még mindig gyötrelmes emlékeket őriz az utazásról. Nagyapja sikeresen kijuttatta családját Magyarországról, és végül a kanadai Ottawában telepedett le, ahol Alanis felnőtt.
A Today.com-nak adott interjúban az énekesnő egyszer felidézett egy olyan részletet, ami korábban ismeretlen volt:
„Feuerstein Imre és családja majdnem Ausztráliába mentek, nem pedig Kanadába, de lekésték a hajót, ami oda vitte őket, mert Feuerstein Imre kiszaladt egy cigiszünetre.Mivel kiment cigarettázni, elszalasztotta ezt a lehetőséget, és így végül Kanadába kerültek. Szóval szeretem azt mondani, hogy a cigaretta tette lehetővé, hogy megszülettem.” – mondta Alanis Morissette, akinek szülei Kanadában ismerkedtek meg. A nagyapja azonban 65 éves korában, három hónappal unokája születése után autóbalesetben meghalt. Az édesanyja nem sokat beszélt a nagyapjáról, de a nagymamája igen:
„Imre megmentette a családját azzal, hogy elmenekült Magyarországról. De ezzel egyúttal elvágott minden kapcsolatot a mélyebb gyökereikkel. Valójában Alanis semmit sem tudott édesanyja felmenőiről a második világháború előtti időszakból, a családfakutatás előtt.
A családfa feltáró munkát végző Finding Your Roots csapata Feuerstein Imre vérvonalát a mai Ukrajna területére vezette vissza.
Alanis Morisette magyar gyökerei tehát mélyek és tragikusak, ezért biztos, hogy számára is jelent majd egy plusz emocionális töltetet a júliusi koncert.
Mi már nagyon várjuk.