Rendezte: Doug Liman (Rejtély), Paul Greengrass (Csapda-Utlimátum)
Fõszereplõk: Matt Damon, Franka Potente, Joan Allen, Julia Stiles, Karl Urban, David Strathairn
Történet: Miután egy halászhajó kiment a vízból egy eszméletlen, és nem mellesleg amnéziás férfit, akkor veszi kezdetét ez a három filmen át tartó hajsza az igazságért…
Rengeteg barátom/ismerõsöm ajánlotta ezeket a filmeket, ám valamiért mégis haboztam, hogy megnézzem-e. Ám végül arra a következtetésre jutottam, hogy mégis kap egy esélyt.
A Bourne-rejtély:
Az elsõ rész, amely megalapozni hivatott a történteket ugyebár. Ebben találják meg szegény Jason-t a vízben, és kezdik el pátyolgatni. Az egyetlen dolog, ami segít neki egy kis támpontot találni abban, ki is Õ valójában, az egy mikrofilm, amit a lapockája alól operált ki a hajóorvos. Ezen egy bank neve, és egy számlaszám van. Miután Jason feltûnik, és nyomozni kezd önmaga után, hirtelen mindenki az életére tör…
Ez így elmondva egész klasszul hangzik, ám nézve már közel sem. Kapunk két óra dögunalmat, és mellette semmi extrát. Hadzsi-badzsi hegyek, meg unalmas, semmitmondó részek. Szemmel láthatóan, és ami a legfontosabb: szerintem Matt bácsi és Franka Potente is csak szenved a vásznon.
A rendezés sablon. Iparosmunka, semmi több.A sztori elmegy, de a könyv sokkal jobb…
10/5
Nem is tudtam, neki merjek-e állni a második résznek. De aztán meggyõztem magam, hogy ha már nekiálltam, akkor megnézem mind.
A Bourne-csapda:
Nos, Jason és Marie minden, és szinte mindenki elõl bújkálva él a távol keleten. Ám amikor egy merénylet helyszínén megtalálják Bourne ujjlenyomatát, újra képbe kerül, és a CIA likvidálni akarja.
Ez volt az a rész, ahol felsejlett bennem némi remény, hogy csak az elsõ rész volt olyan gyenge. Itt már van némi izgalom, kevésbé vontatott, ráadásul a színészek is jobban ott vannak a toppon. A sztori kicsit épkézlábnak tûnik az elõzõhöz képest. A rendezés itt egész jó, a vágások is jobbak, mint az elõzõ rész esetében. Ám a jótól még ez a rész is messze van!
10/7
A Bourne-Ultimátum:
A sztori itt érné el a tetõpontját, ám az elõzõ, jobban sikerült rész után ismét visszasüllyedünk az elsõ rész szintjére. Annyi különbséggel, hogy itt még több, feleslegesen hosszúra nyújtott bim-bum-csitt-csatt van. Sõt. Nekem olyan volt, mintha a film kétharmada abból állna… Vagy inkább a háromnegyede…? 🙂
A rendezés borzalmas. Nem is hittem el hirtelen, hogy nem váltottak rendezõt. Ez az idegesítõ, izgõ-mozgó-rezgõ kamerakezelés annyira zavart, hogy a film végére a fejem is belefájdult. Biztosan csökkentették a büdzsét, és nem volt pénz kameraállványra. Vagy én nem tudom…
A színészek egész jó alakítást nyújtanak, ám ezt a dolgot eléggé elhomályosítja az elõbb említett rendezési hiányosság…
10/5
A magyar dvd-kiadások, illetve a gyûjtõdoboz ellenben pazar. Rengeteg az extra, ráadásul felirattal is. A gyûjtemény extralemeze pedig a történet írójáról készült dokumentumfilmeket tartalmaz, szintén felirattal. A magyar szinkron kiváló, ráadásul remekül is szól. Tehát számomra kicsit ironikus, hogy olyan filmnek csinálnak fullos kiadást, amiért én nem adnék 200 forintot sem…
Köszönet a dvd-kért az esztergomi Babits és Toldi könyvesboltoknak!
Az összhatás: a filmek: 10/6, a kiadás pedig, fõleg a doboz: 10/9,5!
Konklúzió:
Három rész és hat elpocsékolt óra után mindössze annyit tudunk meg, hogy micsoda Jason Bourne valódi neve, és mikor, illetve hol született. Ha valaki pusztán ezért meg szeretné tekinteni, hajrá. De ha csak ennyire kíváncsi, akkor én szívesen megírom neki levélben! 😉
Bele sem akarok gondolni, hogy könyvben van még három kötet… Talán a hatodik végére megtudjuk azt is, mi volt a jele az oviban???