Az 1993-as mogadishui csata a modernkori hadtörténelem egyik nagy kudarca az amerikai hadvezetés szerint. Ezen lehet pro és kontra vitatkozni, de az biztos, hogy katonai, gazdasági, és politikai szempontból egy máig ható momentum volt ez. 2001-ben Ridley Scott egy realista akciófilm formájában tárta elénk a történetet -de úgy tűnik, maradt még elmondatlan része ennek a „mesének”. A Netflix egy három részes dokumentumsorozatot szentelt a témának, amely a túlélőket – amerikaiakat és szomáliaiakat egyaránt – felvonultat. A másik oldal megszólaltatásával sok dolog más megvilágításba kerül, és mély információkat kaphatunk arról, hogy mi is történt 1993. október 3-án Szomáliában. Ajánlónk.
Kezdjük a végén: Ridley Scott 2001-es filmjéről elmondható, hogy egy háborús klasszikus, ami nagyon jól öregedett… ebben szerintem a világon senki nem vitatkozik, de az egy nagyon komoly visszaigazolás, hogy a 2025-ös dokumentumfilm nagyon sok ponton tudta használni vágóképnek az akciófilm fiktív felvételeit.
Az is egy fontos adalék, hogy a mogadishui csata az amerikai közvéleményt a nem csak ’93-ban, hanem jóval utána is tematizálta – és nem csak a katonai aspektus miatt.
A ’90-es évek elején Szomáliában polgárháború tör ki, ahol először az ENSZ békefenntartói, majd az amerikai haderő is beavatkozik. Ennek a végpontja az októberi, az ország fővárosában lezajlott csata.
A városközpontban lezuhant Black Hawk helikopterek és a túszul ejtett pilóták képei bejárták a világsajtót, nem túl pozitív színben feltüntetve a hadsereget.
Ennek hatására Bill Clinton kivonta az katonai erőket Szomáliából, és nem sokkal később az ENSZ is befejezte a békefenntartó misszióját -ennek hatása pedig az lett, hogy Szomáliában a mai napig egy polgárháborús helyzet áll fenn – és ez az analógia, kisebb nagyobb ráncfelvarrással értelmezhető Afganisztánra, Irakra, és a világ számos más pontjára – ez emberi sorsokra vetítve ott mutatkozik be legjobban, amikor egy asszony nem csak azt mondja el, hogy hogyan élték meg azt a háborús cselekményt, ami pár napig tartott, hanem azt is, hogy az akkor kisgyermekkorú lánya megvakult, és a mai napig ő neveli… a politika és a háború mögött számos személyes tragédia rejlik.
A Netflix dokumentumfilmje jól felépített: az amerikai katonai akció ex-résztvevői elmondják hogy mi történt, de velük párhuzamosan mindig megszólaltatásra kerül egy-egy szomáliai is – például az a cameraman, aki azokat a felvételeket készítette az utcai harcokról, és magukról a helikopterekről, amelyek később mindenki számára ismertté váltak.
A film az elmúlt 30+ évtávlatában mutatja be az eseményeket, a következményeket, a sorsokat – és ettől nagyon elgondolkodtatóvá válik , jóval túlmutat önmagán…