Görögország nemcsak gazdag történelmi és kulturális örökségével büszkélkedhet a demokrácia, az építészet vagy a filozófia területén, hanem a rock és metal zenei színtérre is jelentős hatást gyakorolt az utóbbi több mint fél évszázadban. Az alábbiakban bemutatunk tíz kiemelkedő görög formációt, amelyek stílusukkal és kreativitásukkal nemzetközi elismerést vívtak ki. A helléneknél más európai nemzetekkel hasonló a helyzet: nem uralják még csak a regionális zenei szcénát vagy piacot sem, ám művészeti értelemben, mint produkció, sok esetben a világ élvonalába kívánkozik, és nem egyszer el is jut odáig a teljesítményük. Ez a lista szokás szerint bővelkedik a szubjektumban, ám egyúttal törekszik a széles látókörűségre is. A rangsorolás ismét mellőzésre került, megmaradt az ABC-rend szerinti számba vétel.
1000mods
A 2006-ban, Chiliomodiban alakult 1000mods a stoner rock egyik legjelentősebb görög képviselője. Zenéjük organikus, erőteljes riffekkel és pszichedelikus hangzással tűnik ki – egyszerre harapós és fogós, amit játszanak. Kezdetben hagyományos stoner rockban utaztak az alapvetés Kyuss és a doomosabb Sleep nyomán, de későbbi albumaikon, például a Youth of Dissenten, retro-futurisztikus elemeket is beépítettek. Társadalmi kérdéseket feszegető dalszövegeikből legújabb albumukra, a 2024-ben megjelent Cheat Death-re is fért szép számmal. A 10 perc feletti finálé Grey, Green Blues egy különlegesen karakteres, epikus pszich/stoner remekmű. 2025 elején európai turnéra indulnak, melynek során többek között Budapesten is felléptek, az A38 Hajón, még márciusban.
Aphrodite’s Child
Görögországban alighanem minden az 1967-ben alakult Aphrodite’s Childdal kezdődött, akik a progresszív rock egyik úttörője voltak. A később utánozhatatlan zenei utat bejáró szólópályára állt Vangelis és Demis Roussos vezette zenekar olyan ikonikus albumokat adott ki, mint a 666, amely spirituális és mitológiai témáival világszerte elismerést aratott. Az egyik legnagyobb erősségük a zenei innováció és a műfaji határok jazz-fúziós/elektronikus törekvésekkel való feszegetése volt. Bár 1972-ben feloszlottak, örökségük helyenként ma is hatással van a progresszív rock műfajra.
Dead Congregation
A 2004-ben Athénban alapított Dead Congregation a blackened death metal egyik legkiemelkedőbb képviselője. Zenéjük brutális és komplex, amelyet olyan albumok fémjeleznek, mint a Graves of the Archangels. Legnagyobb erősségük a sötét, kíméletlen, ugyanakkor atmoszférikus hangzásuk, amellyel az Ulcerate-en kívül nem sokan vehetik fel a versenyt, szövegeik pedig elsősorban a mindenek felett álló halál és emberi pusztulás témái köré szerveződnek, de ezzel együtt elgondolkodtatóak. Folyamatosan aktívak az underground színtéren, rendszeresen turnéznak, és korábban nálunk is pusztítottak már.
Firewind
A 1998-ban, Thesszalonikiben alakult Firewind a power metal egyik legismertebb görög képviselője. A Gus G., Ozzy Osbourne egykori gitárosa által vezetett zenekar melodikus heavy metaljának legnagyobb erőssége a technikai virtuozitás, a dinamikus ritmusváltások és a dallamos ének harmóniája. Legtöbbször hősies témájú dalszövegeikkel motiválóan hatnak közönségükre. Többízben útba ejtették már hazánkat, legutóbb tavaly, a Sonata Arctica vendégeként, nem éppen a legacélosabbra sikerült azévi lemezük bemutatója keretében.
Hail Spirit Noir
A 2010-ben indult Hail Spirit Noir kezdetben pszichedelikus black metalt játszott, majd fokozatosan a progresszív metal irányába fejlődött, némi módosítással megtartva a közben a post-black felé mozdult jegyeket is. Az Eden In Reverse című albumukkal új alkotói korszak vette kezdetét, sci-fi és filozófiai témájú dalszövegeikkel pedig szintúgy egyedi távlatokat nyitottak. Egy synthwave-es kitérő után tavaly adták ki legutóbbi albumukat, a kimagaslóra sikerült Fossil Gardens-t, melyben a black metal alapú elemek újra hangsúlyosabb szerephez jutottak a további zenei vívmányok mellett.
Naxatras
A pszichedelikus rockot képviselő Naxatras 2012-ben alakult, szintén az ország második legnagyobb városában. Zenéjük alapvetően meditatív és atmoszférikus, amelyet analóg technikával rögzítenek, ezáltal üdítően természetes hangzásvilágot érnek el. Dalszövegeik mély gondolatokat és érzelmeket ébresztenek, s a zenéhez igazodva, sok esetben spirituális és transzcendens töltetűek. Folyamatosan turnéznak Európában, habár jelenlegi fellépéseik hazájukra korlátozódnak, elsősorban a debütáló lemez 10 éves jubileumához kapcsolódóan. Friss lemezük 2025 egyik eddigi legjobbja: a szimplán V címet viselő ötödik albumon stílusuk még kiforrottabbá vált, emellett egyes zenei motívumok remekül reflektálnak az Aphrodite’s Child vagy éppen a Pink Floyd örökségére.
On Thorns I Lay
Az 1992-ben, Athénban alapított On Thorns I Lay kezdetben death metalt játszott, majd gothic-doom irányba fejlődött, de a halálfémtől sem szakadtak el teljesen. Melankolikus hangzásuk egyik legsikerültebb lenyomata az Aegean Sorrow LP. A dalszövegeik mélyen emberiek és elgondolkodtatóak, s leginkább a legelemibb és legsötétebb érzelmeket, a veszteség és fájdalom témáit dolgozzák fel. Legutóbbi, 2023-as nagylemezük a zenekar nevét viseli, amely beszédes, hiszen egy karrierátfogó dalcsokorként írható le, tele agresszív és szenvedélyes gothic/death/doom himnuszokkal.
Rotting Christ
Az 1987-ben Athénban alapított Rotting Christ Görögország legismertebb, egyben egyik legkultikusabb extrém/black metal zenekara. Kezdetben grindcore-t játszottak, majd fokozatosan tértek rá a fekete fém ösvényére. Olyan albumokkal váltak világhírűvé, mint a Triarchy of the Lost Lovers vagy a Κατά τον δαίμονα εαυτού. Legnagyobb erősségük a sötét, misztikus, s az utóbbi időben már epikus elemekkel fokozottan gazdagított, letisztult hangzásuk. Dalszövegeik mitológiai és valláskritikus témákat dolgoznak fel. Legutóbbi albumuk, a 2024-es Pro Xristou, a csodálatos festményt ábrázoló borítóval, egy pazar, epikus heavy metal megoldásokban bővelkedő, karakteres anyag. Hazai fellépéseiknek gyakran örülhet a magyar közönség.
Septicflesh
A 1990-ben Athénban alapított Septicflesh szimfonikus death/black metalt játszik. Klasszikus zenei elemekkel ötvözött zenéjük epikus hangzásvilágot teremtett olyan albumokon, mint a korai időkből a Sumerian Demons, a hangzásvilágban mérföldkőnek számító Communion vagy a modern korszak egyik legjobbja, a Codex Omega. Dalszövegeik mély gondolatokat és érzelmeket ébresztenek, és náluk is fontos szerepe van a mitologikus tematikának. A legutóbbi Modern Primitive még 2022-ben jelent meg, s bár kissé belesimul az életműbe, a zenekar egy történelmi jelentőségű nagyzenekaros fellépéssel fejelte meg, amelyet egy athéni ókori színházban rendeztek meg. Rendszeresen visszatérő vendégek nálunk.
Suicidal Angels
A 2001-ben, úgyszintén a fővárosban alakult Suicidal Angels pályafutása nagy részében kompromisszummentes thrash metalban utazott, gyors, agresszív riffekre és vad tuka-tuka ritmusokra építve, úgy mint a korai időkben a Sanctify The Darkness-en, vagy később a Bloodbath-on, miközben a Slayerhez és a Kreatorhoz jól idomuló muzsikájukkal világszerte, embertelen mennyiségben turnéztak. Stílushű szövegeik a háborús és társadalmi problémákat boncolgatják. Voltak zenei értelemben vett kísérletezéseik/kilengéseik, először még 2010-ben a groove-osabbra vett Dead Againen, a legutóbbi Profane Prayer pedig egyenesen metalcore-os törekvéseket is mutatott. Ők is gyakran megfordulnak Magyarországon.
Te melyik görög zenekart tartod a legnagyobb kedvencednek vagy a legfontosabbnak? Mely bandák érdemelnének még nagyobb figyelmet ebből az országból szerinted?